DT News - Netherlands - Compleet en volwassen nascholingspakket voor tandartsassistenten

Search Dental Tribune

Compleet en volwassen nascholingspakket voor tandartsassistenten

Impressie van een van de Update-dagen van Quality Practice Assistenten. (foto: Marieke Wijntjes)
Marieke Epping

Marieke Epping

di. 16 september 2014

Bewaar

Vorig jaar startte Quality Practice met een nieuw programma, speciaal voor tandartsassistenten. Inmiddels zit het eerste jaar voor QP Assistenten erop en staat een nieuw cursusjaar op het punt van beginnen. Hoe is het dit nieuwe initiatief vergaan? Dental Tribune blikt terug en vooruit met Astrid Kuiper, adjunct-hoofdredacteur.

Astrid Kuiper werkt als preventieassistent in het Centrum voor Bijzondere Tandheelkunde in Medisch Centrum Leeuwarden. Daarnaast geeft ze les over mondverzorging aan verpleegkundigen en verzorgenden. Als adjunct-hoofdredacteur zijn haar belangrijkste taken het selecteren van de onderwerpen voor in het tijdschrift, het benaderen van auteurs en het redigeren van de artikelen. Ook is ze altijd aanwezig op de Update-dagen.

Hoe is het eerste jaar verlopen? Kuiper kijkt met tevredenheid terug. “Het is een mooi concept geworden, dat zich echt heeft ontwikkeld tot een kennisplatform. In de tijdschriften van het afgelopen jaar stonden informatieve artikelen en op de Update-dagen werden boeiende voordrachten gegeven. Bovendien kun je op die Update-dagen gemakkelijk in contact komen met vakgenoten om kennis en ervaringen uit te wisselen. Dat maakt het een compleet geheel.”

Benaderbaar en praktijkgericht
De redactie heeft tijdens de Update-dagen haar leden gevraagd naar hun mening over het programma. “Men was erg positief over de invulling en het interactieve karakter van de Update-dagen. De voordrachten waren interessant, en wat onze leden vooral aansprak, was de benaderbaarheid van de sprekers,” vertelt Kuiper. “Tijdens en na de voordrachten kon het publiek vragen stellen, en ook daarna nog. Als je tijdens de lunch een vraag te binnen schoot, kon je altijd nog bij de spreker terecht, die daar echt de tijd voor nam. Dat werd erg gewaardeerd.”

Ook het tijdschrift kreeg positief commentaar. “Men noemt het een volwassen en informatief blad, met prikkelende artikelen,” aldus Kuiper. De onderwerpen die aan bod komen, worden bewust heel divers gehouden, met als eis dat de informatie direct toepasbaar is in de dagelijkse praktijk. Zo kan een artikel gaan over een aspect van de praktische werkzaamheden van de assistent, maar ook achtergrondinformatie geven over het omgaan met bepaalde patiënten. Voorbeelden van onderwerpen in het eerste jaar zijn het toenemende aantal ouderen dat nog (een deel van) het eigen gebit heeft of de communicatie met patiënten en je collega’s. Hoe moet je omgaan met een patiënt met angst of een verstandelijke beperking? Maar ook: hoe kun je je voorbereiden op een jaargesprek? “We zorgen dat het tijdschrift voor elk wat wils bevat,” legt Kuiper uit.

Kuiper merkt dat veel tandartsen/praktijkhouders hun assistenten een lidmaatschap geven. “Ik hoorde op een Update-dag een groep assistenten Fries praten. Nu kom ik zelf ook uit Friesland, dus we raakten vlot aan de praat. Zij vertelden dat hun werkgever hen alle zes lid van QP Assistenten had gemaakt en naar de Update-dag had laten gaan.” De adjunct-hoofdredacteur begrijpt heel goed waarom een tandarts dat zou doen. “Wat is er nu fijner dan werken met een team dat goed op de hoogte is? Bovendien zorgt continue scholing ervoor dat je intrinsieke motivatie voor het vak toeneemt, en gemotiveerde medewerkers maken een gemotiveerd team.”

Het nieuwe cursusjaar van QP Assistenten staat op het punt van beginnen. De invulling van de Update-dagen is al bekend (zie www.quality-practice.nl) en aan het eerste tijdschrift van dit jaar wordt ook al hard gewerkt. Daarin verschijnt onder andere een artikel over het herkennen van opzettelijk toegebracht lichamelijk letsel, over suikervervangers en uiteraard weer een aspect van communicatie. Kuiper: “Opnieuw boeiende onderwerpen, ook voor mij persoonlijk.” Kuiper kijkt al uit naar de Update-dagen komend jaar. “Op de eerste Update-dag in december ga ik zeker langs bij de workshop ‘Update Implantologie’. Ook ben ik benieuwd naar onder andere de lezing van Denise van Diermen over medische interacties en medicatie.”

Compleet pakket
Aan de programmaopzet zal in dit tweede jaar niets veranderen. Het lidmaatschap van QP Assistenten beslaat opnieuw drie tijdschriften en aanwezigheid op één van de twee Update-dagen. Voor een kleine meerprijs kan ook de tweede dag bezocht worden. “Wij, maar vooral onze leden, zijn erg tevreden met het concept, dus daar gaan we niet aan sleutelen,” legt Kuiper uit. “We gaan dit jaar weer net zo’n sterk programma neerzetten, en zorgen dat nog meer assistenten er hun voordeel mee doen.”

Ondanks het succesvolle eerste jaar ziet Kuiper nog veel mogelijkheden om het aantal abonnees verder te laten groeien. “Inhoudelijk was het zeker een mooi eerste jaar,” zegt Kuiper. “Wel zou het mooi zijn als nog meer collega’s lid worden van QP.” De adjunct-hoofdredacteur hoopt dat de positieve ervaringen van de huidige leden anderen zullen overhalen ook lid te worden. “Ons motto luidt: Kennis is kracht. Je bent als assistent minder kwetsbaar als je op de hoogte bent van de laatste ontwikkelingen in je vakgebied. Een lidmaatschap van QP Assistenten biedt je hiervoor een compleet pakket.”

Lid worden
Een lidmaatschap op QP Assistenten kost 295,- per jaar. Hiervoor ontvangt de assistent drie keer per jaar het tijdschrift, gedrukt en op de iPad, en kan één van de twee Update-dagen worden bijgewoond. Elk tijdschrift bevat een kennistoets waarmee 3 nascholingspunten zijn te verdienen. Aanwezigheid bij een Update-dag levert 6 punten op. Het programma van de Update-dagen staat op www.quality-practice.nl/assistenten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

advertisement
advertisement